Internationella Tävlingsresultat 2009

Här hittar du allt om dans


Välj det år du vill se på.

Medaljskörd danssport 2009:
16 guld, 14 silver, 15 brons.
Svenska finalpar på samtliga internationella mästerskap under 2009
BRR-danser
Nordiska Mästerskapen 2009-04-25 Finland
Boogie Woogie Junior
2 Rasmus HOLMQVIST - Tove HOLMQVIST
5 Marcus HELLBERG - Malin MYREHAG
Nordiska Mästerskapen Boogie Woogie Vuxen
3 Markus ROSENDAL - Frida Frida BORG
4 Rikard EKSTRAND - Johanna JOHANSSON
5 Pontus PERSSON - Lizette RÖNNQVIST
6 Benjamin ÖSTERLUND - Angelica KÄLLSTRÖM
Nordiska Mästerskapen Boogie Woogie Senior
1 Claes BERGSTRÖM - Ann-Catrin ALBIHN
Nordiska Mästerskapen Bugg Junior
1 Björn NILSSON - Josefin CARLSSON
3 Jesper BOBERG - Sara VICTORIN
Nordiska Mästerskapen Bugg Vuxen
1 Jimmy JÄRVEKVIST - Nathalie ALBRIGTSEN
2 Benjamin ÖSTERLUND - Angelica KÄLLSTRÖM
3 Christian OLAUSSON - Annika OLSSON
4 Johan HAAG - Hanna KUPLJEN
5 Mattias MALLIN - Isabella LÖFSTEDT
6 Andreas LARSSON - Elizabeth LINDSTRÖM
Nordiska Mästerskapen Bugg Senior
1 Claes BERGSTRÖM - Ann-Catrin ALBIHN
2 Björn ÅKESSON - Annika BORG
3 Cenny WALTHER - Anne-Marie LUND
4 Bert OLAUSSON - Britt OLAUSSON
5 Hans JENSEN - Anette JENSEN
6 Tommy GEIROS - Anna GEIROS
Nordiska Mästerskapen Lindy Hop Junior
1 Marcus HELLBERG - Nicole MARTINI
2 Rasmus HOLMQVIST - Tove HOLMQVIST
3 Felix JOHANSSON - Elin HELLBERG
4 Robert BLOM - Emma MYREHAG
5 Björn NILSSON - Josefin CARLSSON
6 Jimmy DALGREN - Felicia LÖFSTEDT
Nordiska Mästerskapen Lindy Hop Vuxen
1 Oskar MARKUSSON - Mikaela HELLSTEN
2 Rikard EKSTRAND - Johanna JOHANSSON
3 Pontus PERSSON - Lizette RÖNNQVIST
4 Feda DENADIJA - Elin WIRMAN
6 Jonny FALK - Annelie SANDSTRÖM
Nordiska Mästerskapen Rock’n’Roll Junior
1 Emil JOHANSSON - Moa KEDNER
2 Robert TÖRNHAGE - Emma JONSSON
3 Rasmus HOLMQVIST - Eleonor HELLSBERG
4 Robert BLOM - Alice JOHANSSON
5 Marcus KARLSON - Josefin EVERTSSON
Nordiska Mästerskapen Rock’n’Roll Vuxen
2 Jimmy JÄRVEKVIST - Ida VICTORIN
3 Daniel KÖHLQVIST - Frida LUNDSTRÖM
Nordiska Mästerskapen Dubbelbugg Vuxen
1 Niklas KURVINEN - Sara ERNTSSON / Anette SCHULTZBERG
2 Thomas PETERS - Emelie WESTMAN / Mikaela WESTMAN
3 Linus AXELSSON - Karolina THID / Nathalie ALBRIGTSEN
4 Sebastian SANDSTRÖM - Sofia ANDERSSON / Ronja KOSKINEN
5 John ANDERSSON - Annelie SANDSTRÖM / Anette SANDSTRÖM
Junior VM i Boogie Woogie 2009-08-21 Tyskland
4 Rasmus Holmqvist – Tove Holmqvist
5 Marcus Hellberg – Malin Myrehag
VM i Boogie Woogie 2009-08-22 Tyskland
4 Markus Rosendal – Frida Borg
Junior VM i Bugg 2009-10-10 Sverige
1 Jesper Boberg – Sara Victorin
2 Felix Johansson – Elin Hellberg
3 Daniel Johansson – Sara Haglund
4 Samuel Higberg – Anna Fors
5 Björn Nilsson- Josefin Carlsson
VM i Bugg 2009-10-10 Sverige
1 Benjamin Österlund – Angelica Källström
2 Jimmy Järvekvist – Nathalie Albrigtsen
3 Andreas Myrehag – Malin Myrehag
4 Johan Haag – Hanna Kulpjen
5 Richard Magnusson – Emma Danielsson
Junior VM i Lindy Hop 2009-10-10 Sverige
1 Marcus Hellberg – Nicole Martini
2 Felix Johansson – Elin Hellberg
3 Jesper Boberg – Sara Victorin
4 Rasmus Holmqvist – Tove Holmqvist
6 Tomas Ekholm – Rebecca Westerberg
VM i Lindy Hop 2009-10-10 Sverige
1 Oscar MARKUSSON - Mikaela HELLSTEN
2 Feda DENADIJA - Elin WIRMAN
3 Pontus PERSSON - Lizette RÖNNQVIST
5 Richard MAGNUSSON - Emma DANIELSSON
Junior VM i Boogie Woogie 2009-10-10 Sverige
2. Marcus HELLBERG - Malin MYREHAG
3. Rasmus HOLMQVIST - Tove HOLMQVIST
4. Jesper BOBERG - Sara VICTORIN
VM i Boogie Woogie 2009-10-10 Sverige
3. Andreas MYREHAG - Marielle ANDERSSON
Senior VM i Boogie Woogie 2009-10-10 Sverige
5. Claes BERGSTRÖM - Ann-Catrin BERGSTRÖM
Tiodans
North European Championship 2009-12-12 Norge
Ungdom I Standard
1 Hugo Gustavsson – Paulina Andersson
2 Robin Andreasson – Shannon Taylor
3 Hjalmar Göransson – Anna Götborg
5 Ingemar Morberg – Alexandra Kaleta
Ungdom I Latin
1 Robin Andreasson – Shannon Taylor
2 Hugo Gustafsson – Paulina Andersson
3 Hjalmar Göransson – Anna Götborg
4 Ingemar Moberg – Alexandra Kaleta
Ungdom II Latin
5 Benjamin Jayakoddy – Maja Shachar
Senior Standard
1 Bo Nyström – Monica Högmark
4 Jan Lundström – Anita Lundström
Junior Latin
6 David Olsson – Valentina Rudenok
Vuxen Standard
6 Yvo Eussen – Elisabeth Novotny
Vuxen Latin
1 Stefano Oradei – Veera Kinnunen